Odstępne za lokal można wykazać w rachunku podatkowym
Fiskus nie zakwestionuje w kosztach uzyskania przychodu opłat z tytułu wcześniejszego rozwiązania umów najmu, będącego wynikiem racjonalnych działań przedsiębiorcy.
Spółka prowadzi działalność bankową za pośrednictwem rozbudowanej sieci kilkuset oddziałów i placówek rozlokowanych na terytorium całego kraju. Znaczna część oddziałów usytuowana jest w lokalach, które spółka wynajmuje od innych podmiotów, np. w budynkach biurowych, w centrach handlowych, częściach użytkowych budynków położonych w centrach miast. Z uwagi na zmienną sytuację makroekonomiczną w gospodarce, spółka musi analizować opłacalność prowadzenia działalności w poszczególnych lokalizacjach w celu minimalizowania ewentualnych strat.
W niektórych lokalizacjach dalsze prowadzenie działalności jest nieopłacalne. Dlatego spółka się z nich wycofuje. Nie zawsze wiąże się to z otwarciem nowych biur w innym miejscu. Z tych powodów spółka decyduje się na odstąpienie od umów najmu zawartych z właścicielami lokali, w których znajdują się nierentowne oddziały. Rozwiązanie umowy najmu przed upływem przewidzianego w umowie okresu najmu następuje polubownie. Jednak zgodnie z takim porozumieniem wynajmujący żąda zapłaty świadczenia pieniężnego, określanego m.in. jako odstępne, odszkodowanie, kara umowna bądź wynagrodzenie z...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta